Banner Unia Europejska
Home > Akcje > XII Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Bezdomnych na Jasną Górę

W sobotę, 11 listopada br. w Sanktuarium Pani Jasnogórskiej odbyła się XII Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Bezdomnych z całej Polski.

Tegoroczna pielgrzymka zbiegła się z początkiem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym ważnym dniu jakim jest Święto Niepodległości pielgrzymi szczególnie oddawali swoje życie pod opiekę Maryi Królowej Polski. Hasłem pielgrzymki były słowa pochodzące z pism autorstwa Alessandro Pronzato: „Do Boga przychodzi się jedynie taką drogą, która zbacza w kierunku bliźniego”.

Do południa pielgrzymi uczestniczyli w spotkaniu w Kaplicy św. Józefa i w Drodze Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich. O godz. 12.00 w Kaplicy Matki Bożej odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego, biskupa pomocniczego arch. Częstochowskiej, który mówił „Maryja zna wszystkie wasze braki, wie czego wam potrzeba i chce dzisiaj, tu na Jasnej Górze, powiedzieć o wszystkich waszych kłopotach swojemu Synowi Jezusowi. Ale jak dobra Matka chce spojrzeć nam w oczy i coś nam doradzić, podpowiedzieć, jak sobie poradzić z tymi kłopotami, jak sobie poradzić z tymi krzyżami, które dotykają nas w naszym życiu, Ona nam pokazuje Jezusa i chce, żebyśmy się od Jezusa uczyli dźwigania krzyża”.

Tradycyjnie po Mszy św. cała wspólnota pielgrzymkowa skorzystała z obiadu, przygotowanego przez Caritas w barze Domu Pielgrzyma. Pielgrzymi otrzymali także prowiant na drogę powrotną.

Pielgrzymka osób bezdomnych to wyraz troski Kościoła o ubogich i zwrócenie uwagi na godność osoby ludzkiej niezależnie od stanu posiadania.

Z rzeszowskiej diecezji uczestniczyło w pielgrzymce 50 pątników z naszych schronisk pod kierunkiem Prezesa Aleksandra Zaciosa. Na terenie Diecezji funkcjonują 3 schroniska: dla mężczyzn w Rzeszowie i Jaśle, a także dla kobiet w Racławówce prowadzone przez Rzeszowskie Towarzystwo im. Św. Brata Alberta we współpracy z Diecezjalną Caritas.

 

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/virtual/c/caritas-rzeszow/htdocs/wordpress/wp-content/plugins/ultimate-responsive-image-slider/layout.php on line 15

Bezdomni u Maryii