Banner Unia Europejska
Home > Bez kategorii > NIEDZIELA ŚW. FRANCISZKA W DIECEZJI RZESZOWSKIEJ

Tegoroczną Niedzielę św. Franciszka obchodziliśmy 3 października w Kamieniu. Wieńczy ona ogłoszony przez papieża Franciszka Czas dla Stworzenia – okres wspólnej modlitwy wszystkich chrześcijan i działań na rzecz środowiska naturalnego. W tym roku z ramienia Komisji Episkopatu Polski animatorem tego wydarzenia została Caritas Polska.

Caritas Diecezji Rzeszowskiej od trzech lat bierze udział w projekcie Caritas Laudato Si, realizując ekologiczne inicjatywy dofinansowane z NFOŚiGW. Wolontariusze SKC i PZC z Kamienia zrealizowali w tym czasie łącznie 4 projekty, dlatego Niedziela św. Franciszka stała się okazją świętowania dla wszystkich mieszkańców. Rozpoczęła ją uroczysta Msza św. w intencji Ochrony Stworzenia w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Ofiarę sprawował proboszcz ks. Marian Gwizdak. W w kazaniu na wzór św. Franciszka z Asyżu wezwał do nawrócenia ekologicznego w drobnych przejawach życia codziennego. Po zakończeniu Mszy św.  dalsza część uroczystości z udziałem władz gminy przebiegała  na wolnym powietrzu.

Zgodnie z hasłem ogólnopolskich obchodów „Dzielę się w niedzielę”, utworzono podzielnik, a że październik to czas zbiorów i robienia zapasów na zimę, mieszkańcy przynosili i wymieniali się przetworami i nadwyżkami zebranymi w sadach i na grządkach. W trakcie rodzinnego pikniku odbywały się prelekcje, koncerty, konkursy, animacje i warsztaty dla dzieci. Dla uczestników przygotowano ekologiczny, bezmięsny poczęstunek. Mieszkańcy bawili się do wieczora, a na pożegnanie Siostry Służebniczki wręczały każdemu muffinkę z cytatem z Pisma św.