Banner Unia Europejska
Home > Bez kategorii > Piknik rzeszowskiej Caritas – Światowy Dzień Uchodźcy

Chociaż Caritas Diecezji Rzeszowskiej pomaga przede wszystkim Polakom, nie zapomina również o uchodźcach, którzy potrzebują wsparcia. Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy 22 czerwca 2024 r. rzeszowska Caritas zorganizowała na terenie Zakładu Aktywności Zawodowej Centrum Natura Caritas w Budach Głogowskich integracyjny piknik, który stał się okazją do spotkania i integracji w atmosferze radości i wspólnoty, m.in. z uchodźcami z Ukrainy.

W trakcie wydarzenia odbyła się również akcja „Kropla Dobra”, w ramach której uczestnicy pikniku oddawali krew w krwiobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przygotowane przez dyrektora ZAZ-u Daniela Jakubowskiego oraz pracowników Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom atrakcje: pokaz medyczny Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego z Rzeszowa, badania wzroku, glukozy i ciśnienia z Centrum Medycznego „Medyk”, pokaz szermierki Rzeszowskiej Grupy Fechtunku, zawody biegowe dla dzieci i młodzieży pod okiem Stowarzyszenia „Byle do Mety”, możliwość morsowania w balii z lodem z Klubem Morsa „Słoneczko”, animacje i wsparcie ze strony Harcerzy z Kolbuszowej, dmuchane atrakcje i strefa maluszka, pokaz pracy z psami ratowniczymi STORAT, pokaz medyczny Zakonu Maltańskiego z Krakowa, pokaz wozu strażackiego OSP Lipie, trening z rugbistami i baseballistami z Rzeszowa oraz kiermasz prac z Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas z Kolbuszowej.

Centralnym punktem pikniku było odczytanie uroczystego apelu, w którym uczestniczył m.in. wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Karol Ożóg, burmistrz Gminy Głogów Małopolski Tomasz Skoczylas oraz dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Piotr Potyrała i sekretarz Caritas s. Joanna Smagacz.