Banner Unia Europejska
Home > Akcje > Mobilna ambasada Caritas dla Niepodległej i Szkolne Koła Caritas

Każdego roku przed wakacjami Caritas Diecezji Rzeszowskiej organizuje spotkanie Opiekunów i Wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas. Odbyło się ono również w tym roku – 7 czerwca – w Jaśle oraz 8 czerwca – w Rzeszowie – w szczególnej oprawie. Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – przybyła do nas z Warszawy tzw. „mobilna ambasada Caritas dla Niepodległej”. Jest to specjalny bus, który wraz z załogą z Caritas Polska na początku maja udał się do Watykanu na spotkanie z Ojcem świętym Franciszkiem, a obecnie odwiedza różne miejscowości w całej Polsce.

Zarówno w Jaśle jak i w Rzeszowie spotkanie rozpoczęło się uroczystym wniesieniem ikony Maryi z Aleppo – Matki Boskiej Współczującej – daru dla Polski od biskupa z Aleppo. Następnie słowo powitania skierował dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej – ks. prał. Stanisław Słowik, zaś wicedyrektor – ks. Piotr Potyrała – zwrócił uwagę na myśli dotyczące miłosierdzia zawarte w adhortacji papieża Franciszka „Gaudete et exsultate” o powołaniu do świętości. Ponadto, przypomniał o postawie miłosierdzia w życiu bł. Hanny Chrzanowskiej. Punktem centralnym spotkania były wystąpienia zaproszonych gości. Maciej Dubicki z Caritas Polska opowiedział o wizycie mobilnej ambasady Caritas u Ojca św. Franciszka; Agnieszka Zarzyńska – wyjaśniła, czym jest ruch „Young Caritas”. Największym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Syryjczyka – Farida Aboud Jraba, który dał świadectwo dotyczące dramatycznej sytuacji w Syrii, zniszczeń spowodowanych wojną, a także wyraził wdzięczność za pomoc płynącą z Polski, zwłaszcza w formie programu Caritas „Rodzina Rodzinie”. W drugiej części spotkania ks. Piotr Potyrała zaprezentował kalendarium wydarzeń Caritas. Całość spotkania podsumował ks. dyrektor  Stanisław Słowik, odmawiając na zakończenie Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Każdy z uczestników korzystał z okazji, aby zobaczyć mobilną ambasadę Caritas dla Niepodległej, a także aby zrobić sobie zdjęcie z członkami jej załogi, a nawet uzyskać wpis do swojej Kroniki w języku arabskim. Łącznie – w spotkaniach Szkolnych Kół Caritas wzięło udział ok. 750 osób.

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/virtual/c/caritas-rzeszow/htdocs/wordpress/wp-content/plugins/ultimate-responsive-image-slider/layout.php on line 15

SKC Rzeszów