
„Jak pozostać mocnym, gdy jesteśmy dotknięci poważnymi chorobami (…)? Jak to uczynić, gdy oprócz naszego cierpienia widzimy cierpienie tego, kto nas kocha, i który choć jest blisko nas, czuje się bezsilny, aby nam pomóc?” Te pytania postawił Ojciec święty Franciszek w Orędziu na 33. Światowy Dzień Chorego. Stały się one również tematem refleksji podczas obchodów tego święta w diecezji rzeszowskiej.
Centralna uroczystość została zorganizowana 11 lutego 2025 r. w bazylice ojców bernardynów w Rzeszowie, gdzie Mszy św. przewodniczył Biskup Rzeszowski Jan Wątroba. W kazaniu zwrócił uwagę na obecność Pana Boga w cierpiącym człowieku, wyrażającą się w spotkaniu, darze i dzieleniu się. Dziękując ludziom, którzy opiekują się chorymi, powiedział: „To wy jesteście dla chorych świadkami nadziei – przez wasze słowa i czyny miłości, które niosą ulgę w cierpieniu.”
Na zakończenie Mszy św. Biskup Jan Wątroba udzielił zgromadzonym w świątyni błogosławieństwa lourdzkiego, a następnie chorzy otrzymali sakrament namaszczenia chorych.
W ramach obchodów 33. Światowego Dnia Chorego ordynariusz diecezji rzeszowskiej odwiedził także chorych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie oraz w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie, w Hospicjum, w Rzeszowie, w Ośrodku w Turzy, w DPS-ie w Rzeszowie na Słocinie oraz w DPS-ie w Rzeszowie na ul. Załęskiej. Biskup Edward Białogłowski odwiedził chorych w DPS-ie Caritas w Cmolasie. W innych placówkach medycznych, a także w parafiach – miejscowi duszpasterze organizowali okolicznościowe nabożeństwa.
Caritas Diecezji Rzeszowskiej, która troszczy się o chorych, prowadząc dla nich ośrodki i wspierając najbiedniejszych – tradycyjnie przygotowała okolicznościowe obrazki.