Banner Unia Europejska
Home > Bez kategorii > Opłatek młodzieży polskiego pochodzenia ze Wschodu

W dniu 23 stycznia 2018r. w Centrum dla Osób Niepełnosprawnych w Rzeszowie Caritas Diecezji Rzeszowskiej po raz kolejny zorganizowała opłatkowe spotkanie dla studentów polskiego pochodzenia z Roku zerowego Uniwersytetu Rzeszowskiego przygotowujących się do startu na pełne studia w różnych uczelniach Polski. Aktualnie w tym przygotowaniu bierze udział 35 młodych ludzi z: Kazachstanu, Mołdawii, Białorusi, Ukrainy i Rumunii.

Razem z nimi w spotkaniu udział wzięli prowadzący studium tj.: mgr Anna Krupiszewska, dr Małgorzata Janda i mgr Dobrawa Kulka, dyrektorzy Caritas Diecezji Rzeszowskiej: ks. Stanisław Słowik, ks. Władysław Jagustyn i s. Agata Jakieła. Szczególnym gościem spotkania był ks. biskup Edward Białogłowski

Wszystkich zebranych przywitał Ks. Stanisław Słowik, następnie młodzież przedstawiła program bożonarodzeniowy, przygotowany pod kierunkiem opiekunki Pani Dobrawy, który tak podsumował  ks. Biskup:

„Przybywacie, aby poznawać język, ale też aby poznawać kulturę, bowiem kultura wypływa z serca człowieka. O kulturę trzeba dbać, bo wnikając w tajemnicę kultury człowiek staje się bogaty”.

„Zaprezentowane przesłane oddawało Bożą myśl, trzeba dbać oto aby wyglądać jako tako, trzeba też dbać oto, aby mieć coś do zjedzenia, ale też trzeba dbać oto, że jeśli obok mnie jest ktoś głodny, żeby umieć się z nim podzielić. Nie wtedy kiedy mam za dużo, tylko nawet wtedy kiedy nie mam za dużo, ale częścią mogę się podzielić, bo ja przeżyję i drugiemu pomogę.

Na koniec wystąpienia Ks Biskup powiedział:

„Myślenie i sztuka wybierania czyli wolność określają wielkość człowieka. Żebyśmy umieli zawsze mądrze wybierać to trzeba dbać o wolność osobistą, bo zniewolenie przychodzi łatwo, ale wyzwolenie jest bardzo trudne. Dlatego życzę Wam, aby Pan Jezus, który objawił się jako prawda, jako droga przez życie i jako prawdziwe życie w miłości obdarzał Was mądrością, szlachetnością, wolnością, żebyście ciągle poznawali zarówno sens swojego życia jak i rozpoznawali prawdę, że trzeba swoim życiem służyć, to wtedy więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”.

 

 

 

 

 

 

Po tych słowach i modlitwie wszyscy składali sobie życzenia łamiąc się opłatkiem., a następnie zasiedli do uroczystej kolacji, podczas której radośnie kolędowano po polsku i w ojczystych językach zebranej młodzieży.

 

 

 

 

 

 

Młodzież została zaproszona przez ks. Władysława Jagustyna do udziału w imprezach organizowanych przez Caritas w kościele św. Krzyża, którymi są m. in: Kaziuki, Bądźmy razem – Papieska  kremówka  i  spotkania ze studentami w ramach duszpasterstwa akademickiego..

Ostatnim punktem było przekazanie przez s. Agatę  paczek z żywnością i środkami czystości. Odchodząc młodzi studenci wyrażali wielką wdzięczność za pamięć o nich.

 

 

 

 

http://rzeszow.tvp.pl/35733799/spotkanie-oplatkowe-studentow-zza-wschodniej-granicy

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/virtual/c/caritas-rzeszow/htdocs/wordpress/wp-content/plugins/ultimate-responsive-image-slider/layout.php on line 15

Mlodzież ze Wschodu