Banner Unia Europejska
Home > Bez kategorii > Pomoc płynie dla powodzian

Pomoc płynie dla powodzian

Wskutek ulewnych opadów, do których doszło pod koniec czerwca, setki rodzin z terenu Diecezji Rzeszowskiej straciło dorobek swojego życia. Obszary najbardziej dotknięte powodzią to: miasto Jasło, gmina Jasło (zwłaszcza Trzcinica), gmina Skołyszyn, gmina Kołaczyce, gmina Chmielnik, gmina Wojaszówka (miejscowość Przybówka). Z natychmiastową pomocą poszkodowanym w imieniu pasterza Diecezji Rzeszowskiej – Biskupa Jana Wątroby – przyszła Caritas Diecezji Rzeszowskiej, przyjmując dzieci z tych rodzin na kolonię w Myczkowcach, przekazując żywność, wodę, środki czystości (m. in. od Grupy Inco SA z Warszawy oraz Gold DROP z Limanowej), osuszacze, a przede wszystkim pomoc finansową. Stała się ona możliwa dzięki zarządzonej przez Biskupa i przeprowadzonej we wszystkich parafiach diecezji zbiórce do puszek (873.000 zł), wpłatom indywidualnych i instytucjonalnych darczyńców (w tym – darowizna od PGE – 400.000 zł), a także dzięki wsparciu przekazanemu przez Archidiecezję Katowicką (328.000 zł) i Caritas Polska (50.000 zł).

 

 

 

 

Zebrane środki zostały przekazane poszkodowanym rodzinom (291 rodzin). Pierwsza transza pomocy wyniosła łącznie 896 000 zł. Z uwagi na fakt, iż w dalszym ciągu wpływają wpłaty na ten cel, Caritas Diecezji Rzeszowskiej przekaże drugą transzę pomocy. Trafi ona zarówno do rodzin najbardziej poszkodowanych (które już otrzymały wsparcie), jak również do rodzin, których szkody zostały oszacowane jako nieco mniejsze, ale znajdują się w trudnej sytuacji.

Oprócz wsparcia od Caritas – pomoc dla poszkodowanych w powodzi dociera od poszczególnych gmin, z instytucji rządowych, stowarzyszeń oraz od wielu osób indywidualnych.

Wszystkim Ofiarodawcom – Caritas Diecezji Rzeszowskiej

składa serdeczne „Bóg zapłać”!