Home > Bez kategorii > Program „Na codzienne zakupy”

Wspólny projekt Caritas Polska i Fundacji Biedronki to efektywna, konkretna, systematyczna i długotrwała pomoc seniorom. Karta łączy pokolenia – to wspólne działanie wolontariuszy w różnym wieku w niesieniu pomocy najstarszym i aktywizacja seniorów. Program dobrze funkcjonuje również dzięki licznej sieci sklepów Biedronka. To prawie 3500 punktów, zarówno w małych i jak dużych aglomeracjach. Program to również szkolenia, fora i wymiana doświadczeń liderów wolontariatu oraz aktywne działanie Parafialnych Zespołów Caritas.

Karta to nie tylko pomoc finansowa, ale pretekst do tego, żeby spotkać się z drugą osobą, dlatego tak istotni w realizacji projektu są wolontariusze Caritas. Pomagają w znalezieniu osób najbardziej potrzebujących oraz robieniu zakupów. Bycie razem, spotkanie, rozmowa są dla seniorów, niezwykle ważne. Seniorzy mogą także uczestniczyć w działaniach aktywizujących w parafiach, blisko miejsca zamieszkania. Działania te mają na celu minimalizowanie osamotnienia i wykluczenia społecznego. W obecnej edycji programu udzieli wsparcia ponad 4 tys. wolontariuszy. Wielu z nich to sąsiedzi seniorów, członkowie Parafialnych Zespołów Caritas oraz pracownicy Caritas. W tej edycji Caritas dofinansuje także 50 projektów międzypokoleniowych.