Banner Unia Europejska
Home > Akcje > Rzeszowskie rogale Caritas

Rzeszowskie rogale Caritas

11 dzień listopada – to dla Polaków dzień szczególny: rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku – radość Polaków była jeszcze większa, ponieważ przeżywaliśmy 100. rocznicę tego wspaniałego wydarzenia. Ten dzień – w liturgii Kościoła jest obchodzony jako wspomnienie św. Marcina, który żebrakowi proszącemu go o jałmużnę oddał połowę swojej opończy. Następnej nocy ukazał mu się Chrystus odziany w ten płaszcz i mówiący do aniołów: „To Marcin okrył mnie swoim płaszczem.”

W czasach , gdy Polska była pod zaborami, ta postawa miłosierdzia stała się inspiracją m. in. dla ludzi o dobrym sercu w Poznaniu. Otóż, gdy zbliżał się dzień św. Marcina, proboszcz parafii św. Marcina ks. Jan Lewicki zaapelował do wiernych, aby wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Obecny na mszy cukiernik Józef Melzer, który pracował w pobliskiej cukierni, namówił swojego szefa, aby wskrzesić starą tradycję. Bogatsi poznaniacy kupowali smakołyk, a biedni otrzymywali go za darmo.

Nawiązując do tej tradycji – Caritas Diecezji Rzeszowskiej – we współpracy z rzeszowską cukiernią „Rak i Orłowski” przygotowuje pyszne rzeszowskie rogale, które 11 listopada można nabyć przed trzema kościołami w Rzeszowie: przed kościołem pw. Świętego Krzyża, przed Sanktuarium Pani Rzeszowskiej – bazyliką Ojców Bernardynów oraz przed kościołem farnym. Wolontariusze Szkolnych Kół Caritas z I oraz z IX Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie zachęcali mieszkańców Rzeszowa i okolic do zaopatrzenia się w smakołyki, a składane z tej racji ofiary – zostaną przeznaczone na prowadzoną przez rzeszowską Caritas działalność charytatywną.