Banner Unia Europejska
Home > Akcje > Diecezjalna Uroczystość Dnia Chorego

Światowy Dzień Chorego, obchodzony jest w dniu wspomnienia liturgicznego Matki Bożej z Lourdes – 11 lutego. Ustanowiony został przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku – w 75. rocznicę objawień fatimskich. Celem obchodów jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie, i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby oraz dostrzeżenie tych, którzy zawodowo, bądź z potrzeby serca jak rodziny czy wolontariusze towarzyszą chorym i cierpiącym.

Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Chorego są słowa „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10,8). Są to słowa wypowiedziane przez Jezusa, gdy wysłał apostołów do szerzenia Ewangelii, aby Jego Królestwo było propagowane przez gesty bezinteresownej miłości

Centralne obchody miały miejsce w tym roku w Kalkucie, a w sposób szczególny patronuje im św. Matka Teresa z Kalkuty. Pomaga nam ona zrozumieć, że jedynym kryterium działania musi być bezinteresowna miłość wobec wszystkich.

Główne obchody związane z Światowym Dniem Chorego w diecezji rzeszowskiej odbyły się Bazylice Ojców Bernardynów, u Pani Rzeszowa. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli dyrektorzy Caritas Diecezji Rzeszowskiej: ks. Stanisław Słowik, ks. Władysław Jagustyn, kapelani szpitali: ks. Krzysztof Bal, kapelan Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, ks. Jacek Kaszycki, kapelan Klinicznego Szpitala nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie i ks. Krzysztof Tomkiewicz, kapelan Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II oraz Ojcowie, kustosze tego miejsca.

Słowa powitania wypowiedział o. Rafał Klimas, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, natomiast w imieniu chorych głos zabrał członek Klubu Chorych na Stwardnienie Rozsiane Aleksander Nazimek, który powiedział:

„Oczy Kościoła bardziej zwracają się dzisiaj na wszystkich dźwigających znamię choroby. Obecność ks.Biskupa jest dziś szczególna. (…) Choroba, niemoc fizyczna i duchowa, cierpienie, odrzucenie to szczególna tajemnica, której doświadczył Jezus dokonując odkupienia ludzkości. Stając dziś przed Tobą, Ekscelencjo, w imieniu chorych, ich rodzin, lekarzy, pielęgniarek, diagnostów, laborantów, rehabilitantów, administratorów i wszystkich pracowników służby zdrowia proszę cię, błagaj, bo Ty lepiej umiesz, błagaj Jezusa i Jego Matkę o zmiłowanie, o zdrowie, wytrwałość, pokój i nadzieję” .

W homilii ks. Biskup powiedział m.in.

„Wydaje się, że tych których Jezus szczególnie ukochał, którzy są z Nim szczególnie związani w takich nadzwyczajnych relacjach, tych kocha przez cierpienie” „Obok cierpiących, potrzebujących umocnienia, zdrowia zwłaszcza tego  duchowego, stawia ludzi zabieganych, zaśpieszonych, niosących pomoc, przyprowadzających do Jezusa. Tak jest w całej historii Kościoła. Czasami cierpienie jest straszne, zupełnie nie do zniesienia i nie do zrozumienia. W ogóle trudno zrozumieć cierpienie, zwłaszcza osób niewinnych, które w żaden sposób nie sprowokowały cierpienia zarówno swojego jak i innych. Zawsze obok nich stawia ludzi, którzy pochylają się, którzy się zatrzymują, którzy się wzruszają na widok człowieka cierpiącego, którzy okazują serce cierpieniu. Tak dzieje się także dzisiaj na całym świecie, a szczególnie jest to widoczne w Lourdes, które można nazwać stolicą ludzi chorych, cierpiących, szukających umocnienia”

Po Mszy św. odbyło się nabożeństwo eucharystyczne z błogosławieństwem lourdzkim, a po nim licznie zgromadzeni w świątyni przyjęli sakrament namaszczenia chorych.

 

 

 

 

Dla wszystkich uczestników uroczystości Caritas Diecezji Rzeszowskiej przygotowała okolicznościowe obrazki z wizerunkiem św. Matki Teresy z Kalkuty i jej słowami „Nie robię wielkich rzeczy, robię rzeczy małe, za to z wielką miłością” oraz z wyjątkiem z tegorocznego orędzia na Światowy Dzień Chorego.


Zapraszamy do galerii