Banner Unia Europejska
Home > Akcje > XXI Olimpiada dla Niepełnosprawnych

Co roku we wrześniu Caritas Diecezji Rzeszowskiej organizuje sportowe zmagania dla osób niepełnosprawnych. W tym roku ta impreza odbyła się 5 września po raz 21. na Stadionie Podhalańczyk w Rzeszowie. Uczestniczyło w niej 450 osób niepełnosprawnych, którym towarzyszyło 200 opiekunów z 60 zespołów z różnych placówek z Podkarpacia: DPS, ŚDS, WTZ, Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Szkolne Ośrodki Wychowawcze oraz placówki specjalistyczne, a także wszystkie domy, które prowadzi diecezjalna Caritas.

Tradycyjnie sportowe zmagania poprzedziła Msza św., której przewodniczył Biskup Rzeszowski Jana Wątroba. Z Ordynariuszem rzeszowskim koncelebrowali księżą dyrektorzy Stanisław Słowik, Władysław Jagustyn i Piotr Potyrała oraz diecezjalny duszpasterz niepełnosprawnych ks. Ludwik Krupa. Witając zgromadzonych ks.Porucznik Michał Kollek powiedział słowami sw.Jana Bosko „bądź zawsze radosny” i tymi słowami zachęcił do zmagań sportowych.

W homilii główny celebrans powiedział, że Pan Jezus zaprosił nas nad jezioro.

(…) nie bój się, nie bój się Szymonie. Usłyszmy i my dzisiaj te słowa, które Pan Jezus mówił kiedyś do Szymona, a dzisiaj mówi do każdego z nas, nie bójcie się. Nie bójcie się nawet wtedy, gdy macie świadomość, że jesteście słabi, niedoskonali, jacyś ubodzy, nie zawsze sprawni, że są od was sprawniejsi, szybsi, mocniejsi, zdolniejsi, nie bójcie się. Tym bardziej proście: Panie Jezu nie odchodź od nas, Tobie ufamy, bo powodem tego cudu wielkiego było zaufanie. Każdy kto zaufa – nie zawiedzie się. O to się tu dziś modlimy.”

Po Mszy św. prowadzeni przez Zespół Muzyczny z DPS z ul. Powstańców Styczniowych wszyscy udali się na stadion „Podhalańczyk” przy ul. Langiewicza. Sportowe zawody poprzedziło wciągnięcie flagi na maszt i odśpiewanie Hymnu Narodowego. Zgromadzonych na stadionie powiła ks.Stanisław Słowik, dyrektor rzeszowskiej Caritas. Wśród Gości byli: posłowie: Krystyna Wróblewska, Wojciecha Buczak, Andrzej Szlachta, oraz były europoseł Stanisław Ożóg, dyrektor PFRON Maciej Szymański, Prezydenta Rzeszowa reprezentowała Dorota Dyjach, pracownik MOPS. Oficjalnego otwarcia Olimpiady dokonała Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki.

 

 

 

 

Zawody sportowe prowadził Prezes Podkarpackiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizyczne Mieczysław Doskocz. Pomocą służyła jak zwykle młodzież SKC z II, III, IX LO, Liceum Sióstr Prezenetek i ZSE razem z opiekunami, natomiast tradycyjną wojskową grochówkę wydawał młodzież z Zespołu Szkól Gospodarczych z Rzeszowa.

 

 

 

 

 

 

 

Bezpośrednio imprezę przygotowały WTZ Caritas z Rzeszowa pod kierunkiem Krzysztofa Barana. Tradycyjnie zawody zakończyły się Biegiem ku słońcu na wózkach inwalidzkich. Następnie każdy zespół otrzymał okolicznościowy dyplom a na szyi wszystkich zawodników zawisły złote medale. Caritas dziękuje PFRON za dofinansowanie imprezy poprzez ROPS, generałowi Dariuszowi Lewandowskiemu i 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich za udział wojska a Medykowi za troskę o zdrowie zawodników.

 

 

 

 


Zapraszamy do galerii