Banner Unia Europejska
Home > Placówki > Ośrodki wypoczynkowe > Myczkowce > Seniorzy w Komańczy, Myczkowcach i na solińskim jeziorze…

Seniorzy w Komańczy, Myczkowcach i na solińskim jeziorze…

W dniach 25 – 27 października 2019 roku Caritas Diecezji Rzeszowskiej zorganizowała wyjazd weekendowy do Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego w Myczkowcach dla 50 Seniorów z Rzeszowa przy finansowym wsparciu Miasta Rzeszowa i Caritas Polska.

Przy pięknej pogodzie wyruszyliśmy z Rzeszowa w kierunku Komańczy, aby nawiedzić miejsce internowania ks.Prymasa Staefana Wyszynskiego, którego beatyfikacja odbędzie się 7.06.2020 w Warszawie.  Po drodze mijaliśmy pełne świętości  Miejsce Piastowe związane z życiem i działalnością ks.Bronisława Markiewicza i Duklę, gdzie żył św.Jan, pustelnik. Piękno i zacisze bieszczadzkiej przyrody oraz Gospodynie – Siostry Nazaretanki z Komańczy, powitały pielgrzymów i zapoznały z wieloma szczegółami pobytu w ich klasztorze  Prymasa Stefana Wyszyńskiego podczas internowania przez władze komunistyczne. Dziś, mimo upływu lat te same wiecznie zielone jodły i świerki, może tylko bardziej dojrzałe, są niemymi świadkami obecności w tym miejscu człowieka określonego mianem Prymasa Tysiąclecia.

Do Ośrodka Caritas dotarliśmy na kolację, a po niej uczestniczyliśmy we Mszy św. i nabożeństwie różańcowym w pięknej Kaplicy Ośrodka.

 

 

 

 

Przedpołudnie sobotnie  było pełne radości z wspaniałych widoków z poziomu jeziora solińskiego podczas rejsu statkiem „Tramp”, a następnie w czasie spaceru po koronie Zapory Solińskiej.

 

 

 

 

Po obiedzie nasza grupa dołączyła do uczestników konferencji nt. „Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, darem Prymasa Tysiąclecia dla Ojczyzny.” Konferencję zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – Oddział Okręgowy w Lublinie i Rzeszowie oraz Ośrodek Wypoczynkowo Rehabilitacyjny Caritas w Myczkowcach. Zgromadzonych powitał dyrektor Ośrodka Caritas ks. Bogdan Janik.

Bardzo ciekawe referaty  wygłosili: Anna Rastowska z Instytutu Prymasowskiego z Warszawy, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych KUL ks. prof. Stanisław Fel z KUL-u, ks. dr hab. Jerzy Buczek z Rzeszowa, dr hab. Krzysztof Kaczmarski z IPN z Rzeszowa. Zakończeniem tej konferencji był film Bogdana Miszczaka „Jako w niebie tak i w Komańczy” połączony z refleksjami producenta, który był dużym przeżyciem dla uczestników.

Sobotni dzień zakończyła wspólna Msza św. połączona z Apelem Jasnogórskim.

 

 

 

 

W niedzielę po uroczystej Eucharystii celebrowanej przez ks.Stanisława Słowika, dyrektora Caritas oraz ks.Bogdana Janika i ks.Piotra Salę, kapłanów posługujących w Ośrodku, zwiedzaliśmy Centrum Natura 2000, Ogród Biblijny i Centrum Ekumeniczne. Po smacznym obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną, dziękując Bogu za piękną pogodę i cuda bieszczadzkiej jesieni.


Zapraszamy do galerii