Banner Unia Europejska
Home > Akcje > Spotkanie Księży Kapelanów

15 stycznia 2020 r. odbyło się spotkanie Księży kapelanów szpitali, domów pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy w biurze Caritas przy ul. Jana Styki 21 z udziałem ks.bpa Ordynariusza Jana Wątroby w związku ze zbliżającym się XXVIII Światowym Dniem Chorego. Zgromadzonych powitał i spotkanie prowadził ks. Stanisław Słowik.

 

Do 25 zebranych kapelanów przesłanie Nowa jakość w duszpasterskiej opiece nad pacjentem wygłosił Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia ks. Arkadiusz Zawistowski. Na początku wystąpienia miłym akcentem było wręczenie ks. Jackowi Kaszyckiemu od Krajowego Duszpasterstwa Służby Zdrowia podziękowania za dobro świadczone osobom chorym i starszym oraz za współpracę z duszpasterstwem służby zdrowia oraz medal wdzięczności.

 

 

 

 

Gość z Warszawy w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na wielką potrzebę tworzenia Zespołów wolontariuszy opieki duchowej. Prelegent powiedział, że szpitale są zainteresowane tworzeniem takich grup. Zespoły nie wyręczają kapelanów w posłudze kapłańskiej, ale pomagają. Podstawowe zadania: rozpoznanie potrzeb duchowych i religijnych, modlitwa z chorym i za chorego. Krajowy Duszpasterz podkreślił potrzebę formacji zespołu. Temat prelekcji znalazł odbicie w ożywionej dyskusji podjętej przez księży kapelanów.

Dziękując za wystąpienie naszego gościa, Biskup Rzeszowski podkreślił potrzebę takiej posługi, która powinna być pod kontrolą duszpasterza. Biskup także podziękował kapelanom za ich dyspozycyjność, zwłaszcza, że oczekiwania chorych nie są łatwe i proste.

Ks. Władysław Jagustyn, zastępca dyrektora Caritas omówił aktualne Orędzie Franciszka.

 

 

 

 

Od 28 lat centralna uroczystość diecezjalna ma miejsce w Sanktuarium MB Rzeszowskiej pod przewodnictwem Pasterza Diecezji.

Obecni kapelani zaprosili księży biskupów do swoich placówek z racji Dnia Chorego oraz zabrali na tę uroczystość okolicznościowe obrazki z wizerunkiem Matki Bożej Głogowskiej – Uzdrowienie Chorych. Ten obrazek z błogosławieństwem biskupa dotrze do chorych w każdej parafii naszej diecezji.


Zapraszamy do galerii