Banner Unia Europejska
Home > Akcje > XXIX Światowy Dzień Chorego w Diecezji Rzeszowskiej

XXIX Światowy Dzień Chorego w Diecezji Rzeszowskiej

Światowy Dzień Chorego ustanowił św. Jan Paweł Ii 13 maja 1992 r., wyznaczając 11 dzień lutego, czyli wspomnienie pierwszego objawienia Matki Bożej w Lourdes i prosząc, aby co roku poświęcić go modlitwie w intencji chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują.

Od 29 lat Caritas Diecezji Rzeszowskiej koordynuje obchody Światowego Dnia Chorych. W bieżącym roku – warunki epidemiologiczne wpłynęły na formę tego świętowania, uniemożliwiając spotkanie Księdza Biskupa z chorymi w szpitalach i innych placówkach medycznych. Tym większa radość towarzyszyła chorym i pracownikom służby zdrowia, uczestniczącym w centralnych obchodach 29. Światowego Dnia Chorych. Odbyły się one w sanktuarium Pani Rzeszowa – bazylice OO. Bernardynów, gdzie uroczystej Mszy św. przewodniczył ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej – Biskup Jan Wątroba.

 

 

 

 

W wygłoszonej homilii przywołał przykład matki Elżbiety Róży Czackiej – założycielki Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, która w obliczu własnej choroby i niepełnosprawności – całkowicie zaufała Panu Bogu i nigdy się nie zawiodła. Pomagała innym chorym i cierpiącym, wskazując im sens życia oraz wspierając ich w usamodzielnieniu, a także wskazując na potrzebę leczenia nie tylko ślepoty ciała, ale i ducha. Pasterz Diecezji Rzeszowskiej przytoczył także przesłanie Orędzia Ojca świętego na XXIX Światowy Dzień Chorego, przypominając, że w chorobie – człowiek odczuwa bezradność, ale i potrzebę powierzenia się Bogu i kontaktu z bliźnim. Pasterz Diecezji Rzeszowskiej podkreślił, że czas pandemii ujawnił ludzi, którzy ofiarnie służą zakażonym. Przekazał służbom medycznym wyrazy wdzięczności i modlitwy.

„Są to ludzie, którzy potrafią pochylić się nad cierpiącym i nie traktują go jako numer chorobowy”.

Na zakończenie Mszy św. – Biskup Rzeszowski udzielił zgromadzonym w świątyni błogosławieństwa lourdzkiego.

 

 

 

 

Caritas Diecezji Rzeszowskiej troszczy się o ludzi chorych, pomagając najbiedniejszym w wykupieniu lekarstw, dofinansowując drogie leczenie i rehabilitację, wypożyczając bezpłatnie sprzęt pielęgnacyjny i rehabilitacyjny (łóżka, wózki, chodziki, koncentratory tlenu). Prowadzi również ośrodki dla obłożnie chorych i niepełnosprawnych.

 

 

 

 


Zapraszamy do galerii