Banner Unia Europejska
Home > Akcje > Pielgrzymka Osób Bezdomnych na Jasną Górę

12 listopada 2022 roku na Jasnej Górze odbyła się Pielgrzymka Osób Bezdomnych. Zorganizowała ją Caritas Polska.

Pielgrzymka dla osób w kryzysie bezdomności została zorganizowana po raz 17. Centralnym punktem pielgrzymki osób bezdomnych była Msza święta. Została ona odprawiona o godzinie 12:30. Celebrowano ją w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem ks. biskupa Andrzeja Przybylskiego z Częstochowy, który mówił,

że biedę trudno zrozumieć, bo ona jest bardzo skomplikowana. „Być może najtrudniejsze w wychodzeniu z biedy jest spotkanie z osądzającym wzrokiem drugiego człowieka, jego obojętnym odwracaniem się plecami. Najgorsze jest to, że czasem próbujemy osądzać biedę” – wskazał.

Zachęcał pielgrzymów, żeby pomimo trudnej sytuacji życiowej, wspierali siebie nawzajem. Duchowny nawoływał do nich, żeby ufali Bogu:  

– Przychodź ze swoją biedą do Jezusa

W Pielgrzymce Bezdomnych udział wzięło ponad 600 osób z całej Polski. Rozpoczęła ona w Polsce obchody VI Światowego Dnia Ubogich i towarzyszyło jej hasło: „Chrystus dla nas stał się ubogim”. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski z Częstochowy.

Zgromadzeni na pielgrzymce m.in. wysłuchali świadectwa Grzegorza Czerwickiego, autora książki „Nie jesteś skazany”. W więzieniu spędził 12 lat, doświadczył bezdomności, dziś głosi Ewangelię. Jest szczęśliwym mężem i ojcem.