Banner Unia Europejska
Home > Akcje > Caritas Diecezji Rzeszowskiej i Fundacja PGE w ukraińskim schronie przekazują prezenty dla polskich dzieci

W ciągu 30 lat swojego istnienia Caritas Diecezji Rzeszowskiej wiele razy organizowała spotkania dzieci ze św. Mikołajem. Ale spotkanie, które odbyło się 16 grudnia 2022 r. w Strzelczyskach na Ukrainie miało niezwykły charakter. Odbyło się ono w schronie przeciwlotniczym.

Gdy 16 grudnia wczesnym rankiem delegacja rzeszowskiej Caritas zbliżała się do granicy polsko-ukraińskiej – na Ukrainie ogłoszono alarm bombowy, ponieważ Rosjanie wystrzelili 72 rakiety. Mimo tego – udało się dotrzeć do celu, jakim była polska wioska na Ukrainie – Strzelczyska. W oczekiwaniu na gości z Polski – 141 dzieci wraz z nauczycielami – przebywając w schronie przeciwlotniczym – odmawiało różaniec. Są to dzieci, które pochodzą z polskich rodzin. Na co dzień uczęszczają do Zespołu Edukacyjnego w Strzelczyskach.

Przybyłych z Polski gości powitała pani Alicja Bałuch – dyrektor szkoły. Następnie do dzieci zwrócił się dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej – ks. Piotr Potyrała, który przypomniał, że św. Mikołaj to nie jest postać z bajki, ale że to był biskup o wrażliwym sercu. Centralnym punktem spotkania było przekazanie wszystkim dzieciom prezentów, przygotowanych przez Caritas oraz Fundację PGE. Nie było końca radości ze słodyczy, maskotki, przyborów szkolnych oraz artykułów spożywczych, które ucieszą także rodziców obdarowanych dzieci. Dzięki prezentom – dzieci szybko zapomniały o tym, że są w przeciwlotniczym schronie oraz że długimi godzinami muszą funkcjonować bez prądu, który jest wyłączany. Cieszyły się, że Polska i Caritas o nich pamięta i im pomaga.

Ta przedświąteczna akcja była kolejną formą pomocy dla ofiar wojny na Ukrainie, zorganizowaną przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej dzięki wsparciu Fundacji PGE.