Home > Akcje > Światowy Dzień Chorego

Orędzie Papieża Franciszka na XXVII Światowy Dzień Chorego 2019 r.

Światowy Dzień Chorego – obchodzony jest corocznie 11 lutego w liturgiczne święto Matki Bożej z Lourdes, ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kardynała Fiorenza Angeliniego. Miało to miejsce w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie świętego papieża. Ogólnoświatowe obchody tego Dnia odbywają się co roku w którymś z sanktuariów maryjnych na świecie.

MODLITWA CHORYCH

Jezu, pełen miłosierdzia i dobroci dla dźwigających krzyż choroby, starości lub niepełnosprawności, obdarz swoją łaską i błogosławieństwem wszystkich cierpiących oraz tych, którzy im pomagają i leczą. Umacniaj wiarę w sercach doświadczanych bólem i samotnością. Spraw, aby chorzy z nadzieją oczekiwali ulgi w cierpieniu i pociechy. Udziel im łaski głębokiej radości, pokoju serca, i odwagi, by dźwiganie krzyża było dla nich czasem wzrastania w wierze i chrześcijańskiej nadziei. Chroń nas wszystkich przed rezygnacją i zwątpieniem w miłość Bożą. Tobie cześć i chwała, przez wszystkie wieki wieków.   Amen.

Z woli Biskupa Rzeszowskiego diecezjalna Caritas koordynuje obchody tego dnia w kościele lokalnym.

Co roku Caritas Diecezji Rzeszowskiej organizuje spotkanie dla kapelanów szpitali, DPS, zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjnych. Spotkanie poświęcone jest aktualnej tematyce Dnia Chorego, połączone ze stosownym wykładem. Zgromadzeniu temu zawsze przewodniczy Biskup.

Od pierwszego Dnia Chorego Caritas wydaje okolicznościowe obrazki (zwykle z wizerunkiem Matki Bożej z sanktuarium, które w danym roku jest centralnym miejscem obchodów Dnia Chorego) i z wyjątkiem tekstu aktualnego Orędzia oraz z błogosławieństwem Biskupa. Obrazki te przez kapelanów docierają do placówek leczniczych, a przez posługę PZC do chorych w parafiach. Jan Paweł II ustanawiając Dzień Chorego zalecił, aby diecezjalne obchody tego dnia odbywały się w maryjnym sanktuarium diecezji (w naszej diecezji jest to Sanktuarium Pani Rzeszowa.