Banner Unia Europejska
Home > Akcje > Światowy Dzień Ubogich

I Światowy Dzień Ubogich

Papież Franciszek w liście na zakończenie Roku Miłosierdzia ogłosił nowe święto. W XXIII niedzielę zwykłą cały Kościół będzie obchodził Światowy Dzień Ubogich.

Przypadający w tym roku 19 listopada I Światowy Dzień Ubogich przeżywany będzie pod hasłem: „Nie miłujmy słowem, ale czynem”, zaczerpniętym z 1 Listu św. Jana.

Orędzie Ojca Świętego Franciszka na Światowy Dzień Ubogich

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


II Światowy Dzień Ubogich

Światowy Dzień Ubogich jest obchodzony w 33 niedzielę zwykłą, wypadającą pomiędzy 13 a 19 listopada. W tym roku przypada 18 listopada.

„Poczujmy się wszyscy w tym dniu dłużnikami ubogich, abyśmy poprzez wyciągnięte ręce do siebie nawzajem mogli zrealizować zbawcze spotkanie, które umacnia wiarę, urzeczywistnia miłość i umożliwia nadzieję w kroczeniu bezpiecznie na drodze do Pana, który przychodzi” – zaapelował Ojciec Święty w orędziu na II Światowy Dzień Ubogich.

W diecezji rzeszowskiej pomoc ubogim będziemy realizować m.in. poprzez akcję „Torba miłosierdzia”. Akcja, w którą może włączyć się każdy. Polega na tym, aby zabrać z kościoła specjalnie przygotowaną papierową torbę do domu, uzupełnić ją artykułami spożywczymi i chemicznymi (zapakowane oddzielnie), a następnie z powrotem przynieść do parafii. Torby będą przekazywane dla potrzebujących z parafii. Nadal mamy wielu ludzi w trudnej sytuacji materialnej, samotnych i chorych, którym brakuje funduszy na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Parafia zna najlepiej potrzeby swojej wspólnoty. Do torby można włożyć żywność z długim terminem ważności (mąkę, cukier, płatki kukurydziane, kawę, herbatę, ryż, kaszę, makaron, margarynę, olej, słodycze, konserwy) oraz środki czystości (mydło, proszek do prania, preparaty do czyszczenia).


Śniadanie z Ubogimi

W sobotę 24 listopada br. do  w Centrum Charytatywnego  przy ul. J. Styki w Rzeszowie zostali zaproszeni ludzie ubodzy, bezdomni i mieszkańcy schronisk.

W ten sposób Caritas Diecezji Rzeszowskiej oraz Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta odpowiedzieli na apel Ojca św. Franciszka skierowany poprzez słowa Orędzia na II Światowy Dzień Ubogich. Uroczyste śniadanie z bogato zastawionym stołem pobłogosławił  biskup Kazimierz Górny. Pasterz zachęcił zgromadzonych do życia w wierności wierze, do umacniania się poprzez korzystanie z sakramentów świętych. Biskup nawiązał także do 100 rocznicy niepodległości.  Następnie podziękował  wszystkim którzy przez współpracę z Caritas Diecezji i Rzeszowskiej i  Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta pomagają potrzebującym albowiem śniadanie i otrzymane paczki stały się możliwe dzięki darczyńcom, a zwłaszcza darami otrzymanymi od Res-Drobu, Smak z Górna, PSS Społem, Rak Cukiernia,  JK z Trzebowniska,  Witolda Piątka i własne wypieki stażystów z miejscowego CIS. DPS w Chmielniku przekazał dla uczestników spotkania ciepłe kamizelki, czapki, berety i szaliki zrobione własnoręcznie przez Mieszkańców.

 

 

 

Szczególną formą pomocy stała się możliwość bezpłatnego zbadania stanu swego zdrowia którą podjęło Centrum Medyczne MEDYK  na czele z dyrektorem Stanisławem Mazurem.

 

 

 

Uroczyste śniadanie było z „orkiestrą”  którą stanowili: Darek Kosak, Kamil Niemiec i Jakub Stec pięknym śpiewem i muzyką ubogacając spotkanie. Etatowych pracowników Caritas i RzTBA  i kuchni dla ubogich wsparła s. Milena Nazaretanka oraz SKC z ZSG z p. Grażyną Misiuda.