Banner Unia Europejska
Home > Akcje > Niepełnosprawni > XXVII Sejmik Rehabilitacyjny Województwa Podkarpackiego

Tradycyjnie już w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palową obraduje w Rzeszowie Sejmik Rehabilitacyjny województwa podkarpackiego. Przedstawiciele wszystkich organizacji zajmujących się niesieniem pomocy na rzecz osób niepełnosprawnych 24 marca 2018 r. spotkali się na obradach już po raz XXVII w Sali kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, której przewodniczył i homilię wygłosił Biskup Rzeszowski Jan Wątroba. Obok Pasterza przy ołtarzu stanęli: o. Rafał – miejscowy kustosz i proboszcz, o.Andrzej oraz dyrektorzy rzeszowskiej Caritas – ks. Stanisław Słowik i ks. Piotr Potyrała.

 

 

 

 

 

 

W homilii Biskup Ordynariusz mówił m.in. „Ciągle szukamy przewodników na drogach naszej wiary. Porównał tutaj dwie postacie, które są nam dane za wzór:  

św.Brat Albert, Adam Chmielowski „Brat naszego Boga” i krakowska pielęgniarka Hanna Chrzanowska „Siostra naszego Boga” , tak ja nazwał autor książki opisując jej biografie. 28 kwietnia zostanie ogłoszona błogosławioną kościoła katolickiego. Różne  były ich drogi, ale te dwie postacie łączy absolutnie jednoznacznie wyobraźnia miłosierdzia i to bezgraniczne oddanie się ludziom cierpiącym, chorym, niepełnosprawnym i tym samotnym całkowicie na margines wyrzuconym.

Kaznodzieja wiele miejsca poświęcił tej Służebnicy Bożej Hannie Chrzanowskiej podczas swojej homilii. Na koniec Biskup Ordynariusz zachęcił do troski i modlitwy za tych, którzy nie chcą przyjąć do wiadomości, że życie jest największą wartością, a najbardziej zagrożone jest to życie, które nie potrafi się samo obronić – dzieci poczęte, jeszcze nienarodzone.

Obrady rozpoczął inicjator sejmików prof. Andrzej Kwolek, natomiast podsumowania dokonał dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej i zarazem prezes Fundacji Caritas. Na początku sejmiku Władysław Ortyl – marszałek Województwa Podkarpackiego i Jerzy Cypryś – przewodniczący sejmiku Województwa Podkarpackiego wręczyli ks. Stanisławowi Słowikowi – dyrektorowi Caritas Diecezji Rzeszowskiej odznakę „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” przyznawaną przez Sejmik Województwa Podkarpackiego.

 

 

 

 

 

 

Stało się dobrą tradycją, że obok sejmikowego zamyślenia prezentowane były bardzo piękne prace placówek dla osób niepełnosprawnych.

 

 

 

 

 

 

Posługę wolontariuszy w obradach pełnili studenci fizjoterapii Uniwersytetu Rzeszowskiego, a placówki Caritas ugościły zgromadzonych wypiekami ze swoich pracowni, natomiast Chmielnik przekazał zdrową wodę z „Alfreda”.