Banner Unia Europejska
Home > Bez kategorii > Zakład Aktywności Zawodowej Caritas w Budach Głogowskich: Podkarpacki Lider Ekonomii Społecznej

18 października 2021 r. podczas uroczystej Gali IV Podkarpackiego Forum Ekonomii Społecznej – pierwsze miejsce w kategorii „Podkarpacki Lider Ekonomii Społecznej” otrzymał Zakład Aktywności Zawodowej „Centrum Natura” Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Budach Głogowskich. Ten najmłodszy na Podkarpaciu Zakład Aktywności Zawodowej zatrudnia 42 osoby z niepełnosprawnością i 11 osób kadry obsługowej. Dyrektorem placówki jest Daniel Jakubowski.

       Niepełnosprawni pracownicy są bardzo mocno zaangażowani w codzienną pracę na 2 zmianach – obsługują gości hotelowych, przygotowują pokoje, wydają posiłki, dbają o tereny zielone, realizują własne pomysły, proponują dodatkowe zakupy wyposażenia, a także korzystają z rehabilitacji i rekreacji.

       Na co dzień Centrum świadczy usługi hotelarskie z pełną obsługą gastronomiczną. W ofercie programowej dla przybywających gości są m.in.: warsztaty fotograficzne „LumenPrint”, produkcja mydełek, spotkanie z podróżnikiem i prezentacja sprzętu wspinaczkowego, wyjścia na ścieżki z kijkami nordic walking, strzelanie sportowe z wiatrówek, warsztaty decoupage oraz zajęcia sportowe i zajęcia z hipoterapii. W Ośrodku organizowane są szkolenia, konferencje, rekolekcje, spotkania, imprezy okolicznościowe itp.

       Ośrodek Caritas w Budach Głogowskich dysponuje 22 pokojami z pełnym węzłem sanitarnym oraz telewizją, a także aulą multimedialną na 200 miejsc, salą szkoleniową, siłownią, salą rekreacji dla dzieci oraz kaplicą. Na zewnątrz znajduje się plac zabaw, strefa fitness, strzelnica, boisko do piłki siatkowej i plażowej, ogród oraz las.

       Centrum Natura przyjmuje nie tylko grupy komercyjne jak kolonie, obozy, grupy szkoleniowe, ale również grupy osób z niepełnosprawnościami. W ośrodku w trakcie dwuletniej działalności gościły grupy z 14 krajów europejskich – od Litwy przez Bałkany po Hiszpanię, a od 2021 roku gości osoby z niepełnosprawnością w ramach projektów wytchnieniowych.

       Zakład Aktywności Zawodowej bardzo mocno angażuje się w życie lokalnej społeczności oraz instytucji sportu i kultury, wspiera lokalne inicjatywy, gości plenery malarskie, warsztaty pisania ikon czy współorganizuje wernisaże i wystawy. W 2020 r. Centrum otrzymało Ministerialny Znak Jakości w kategorii „Debiut Roku”.

       W trakcie realizacji są kolejne inicjatywy i inwestycje, m.in. rozbudowa bazy noclegowej poprzez zakup domków holenderskich czy pole namiotowe oraz nowe sprzęty do treningu zewnętrznego.

W okresie pandemii Centrum Caritas w Budach Głogowskich zmieniło główny kierunek działalności, wdrażając usługi cateringowe, przyjmując na noclegi grupy pracownicze oraz organizując miejsce dla kamperów, z których korzystały osoby przebywające na kwarantannie, a także realizując catering dla będących na kwarantannie pracowników głogowskiego Komisariatu Policji. Zwiększono również ilość przyjmowanych zleceń na wykonywanie prac konfekcyjnych dla firmy „Brammer”. W ten sposób – Ośrodek w roku 2020 przetrwał pandemię bez korzystania z pomocy – tarczy Covid-19, co więcej zwiększając zatrudnienie i czyniąc nowe inwestycje, jak m.in. plac zabaw, wykonanie własnymi siłami ogrodzenia całego terenu (4,5 ha), budowa domku ogrodniczego, szklarni oraz zagospodarowanie części terenu zielonego na rzecz uprawy roślin, z których korzystają goście Centrum (borówki amerykańskie, maliny, pomidory, sałata, papryka oraz zioła itp.).

Zapraszamy!

Caritas Diecezji Rzeszowskiej

Zakład Aktywności Zawodowej „Centrum Natura”

36-060 Budy Głogowskie 836a

zazcaritas@wp.pl    tel.: 604 610 954, 601 680 633