Banner Unia Europejska
Home > Bez kategorii > Rzeszowski Caritas uruchomił nową wypożyczalnię sprzętu medycznego w Jaśle

Jedną z wielu form pomocy od Caritas Diecezji Rzeszowskiej dla ludzi chorych i niesamodzielnych jest bezpłatne wypożyczanie im łóżek, wózków, materacy przeciwodleżynowych i innego sprzętu pielęgnacyjnego i rehabilitacyjnego. Do tej pory ten sprzęt ludzie mogli bezpłatnie wypożyczać w Rzeszowie i okolicach, co dla mieszkańców południowej części województwa podkarpackiego było dużym utrudnieniem ze względu na znaczną odległość. Z tego powodu – rzeszowska Caritas postanowiła w 2022r. utworzyć nową wypożyczalnię w Jaśle – dla mieszkańców powiatu jasielskiego oraz mieszkańców gminy Brzostek i gminy Frysztak. Stało się to możliwe dzięki napisanemu przez Caritas projektowi, który otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Całkowity koszt tego projektu wyniósł 1 962 720,00 zł, w tym wkład własny Caritas – 98 000 zł.

Dzięki tym środkom Caritas Diecezji Rzeszowskiej zakupiła 940 sztuk sprzętu, w tym: specjalistyczne łóżka sterowane pilotem, materace (zwykłe i przeciwodleżynowe), wózki (zwykłe i elektryczne), pionizatory, koncentratory tlenu, balkoniki, rowerki, podnośniki wannowe , podnośniki transportowe, krzesła toaletowe, kule aluminiowe.

Wypożyczalnia już działa i mieści się w Jaśle – w nowym budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na ul. Szkolnej 25. Te pomieszczenia zostały udostępnione przez władze Miasta Jasła. Wypożyczalnia została utworzona z myślą o osobach, które potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, czyli ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność potrzebują opieki. Jest to duże wsparcie zarówno dla osób chorych jak i dla ich rodzin, które opiekują się chorymi. Samodzielne zakupienie takiego sprzętu przekracza możliwości finansowe wielu ludzi, a w Caritas mogą ten sprzęt wypożyczyć bezpłatnie. Potrzebne jest tylko zaświadczenie od lekarza na druku, który można pobrać na stronie internatowej: www.caritas.rzeszow.pl/wypozyczalnia lub bezpośrednio w wypożyczalni.