Banner Unia Europejska
Home > Bez kategorii > Agregat prądotwórczy od Caritas Diecezji Rzeszowskiej dla Domu Miłosierdzia na Ukrainie

W związku z atakami Rosjan na infrastrukturę energetyczną na Ukrainie – w wielu rejonach ludzie żyją bez światła i bez ogrzewania. W szczególnie trudnej sytuacji są ośrodki, w których przebywają ludzie starsi, chorzy, bezdomni. Takim miejscem jest między innymi Dom Miłosierdzia w Gródku Podolskim (diecezja kamieniecko-podolska, województwo chmielnickie), gdzie aktualnie przebywa 50 pensjonariuszy.

Często zdarza się, że w ogóle nie ma prądu albo jest on włączany na zaledwie kilkadziesiąt minut. „Miłosierdzie, które tam prowadzimy – odbywa się w zimnie, a przecież tam są starsze i chore osoby”

– mówił miejscowy proboszcz – ks. Wiktor Lutkowski.

Z tego powodu – Caritas-Spes w Gródku Podolskim wraz z księdzem proboszczem zwrócili się do Caritas Diecezji Rzeszowskiej o pomoc w postaci generatora prądotwórczego. Rzeszowska Caritas natychmiast pospieszyła z pomocą. Mimo ograniczonej dostępności agregatów – ich poszukiwania zostały zakończone powodzeniem. Agregat o mocy 13 kW został przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej zakupiony, a 9 grudnia 2022 r. odbyło się jego przekazanie. Ks. Wiktor z Ukrainy nie krył wzruszenia i wdzięczności za tak wielki i potrzebny gest chrześcijańskiego miłosierdzia.

Caritas Diecezji Rzeszowskiej przekazywała także wcześniej na Ukrainę agregaty prądotwórcze o mniejszej mocy.