Banner Unia Europejska
Home > Bez kategorii > Rzeszowska Caritas świętuje Dzień Migranta i Uchodźcy

„Migranci uciekają z powodu biedy, ze strachu, z rozpaczy. (…) Te słowa brzmią jak nieustanna przestroga, by w migrancie rozpoznawać nie tylko brata lub siostrę w potrzebie, ale samego Chrystusa, pukającego do naszych drzwi” – przypomniał Ojciec św. Franciszek w „Orędziu na 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy”. W ostatnich miesiącach – Polacy wypełniają te słowa wobec tych, którzy musieli opuścić swoją Ojczyznę – Ukrainę, zaatakowaną przez Rosjan. W tym dziele na wielką skalę uczestniczy Caritas Diecezji Rzeszowskiej, pomagając uchodźcom z Ukrainy.

Okazją do świętowania, modlitwy oraz spotkania z uchodźcami była Msza św., odprawiona 24 września 2023 r. w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie przez dyrektora rzeszowskiej Caritas ks. Piotra Potyrałę oraz ks. Jakuba Nagiego, dyrektora Radia Via i ks. Władysława Jagustyna – wieloletniego wicedyrektora Caritas. Kazanie wygłosił ks. Piotr Potyrała, mówiąc m.in.: „Gdy wybuchła wojna na Ukrainie – ileż było pomocy, dobroci, miłosierdzia! Od wybuchu wojny minęło już ponad półtora roku. Ale w dalszym ciągu – trzeba pomagać.” Kaznodzieja dziękował także wszystkim darczyńcom i wolontariuszom oraz władzom Województwa Podkarpackiego.

Po Mszy św. – uczestniczący w niej uchodźcy z Ukrainy, zgromadzili się przed kościołem, gdzie dziękowali Polakom za wielką pomoc. Natomiast pracownicy Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom z rzeszowskiej Caritas oraz wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z IX Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie rozdawali wszystkim pyszne kremówki, a dzieciom uchodźców – pakiety z innymi słodyczami.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, a także pracownicy Caritas Diecezji Rzeszowskiej na czele z dyrektorem oraz jego zastępcą – Danielem Jakubowskim.