Home > Bez kategorii > Spotkanie kapelanów przed Dniem Chorego

„Chorzy, słabi, ubodzy są w sercu Kościoła i muszą być także w centrum naszej ludzkiej uwagi oraz duszpasterskiej troski” – o tym zadaniu przypomniał Ojciec św. Franciszek w „Orędziu na XXXII Światowy Dzień Chorego”. Pochylając się nad tym zadaniem – Caritas Diecezji Rzeszowskiej zorganizowała 26 stycznia 2024 r. spotkanie księży kapelanów szpitali i innych placówek dla osób chorych.

Spotkanie rozpoczął modlitwą ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej – Biskup Jan Wątroba. Następnie dyrektor diecezjalnej Caritas powitał zebranych gości oraz przedstawił najważniejsze myśli tegorocznego „Orędzia na XXXII Światowy Dzień Chorego”. Głównym punktem spotkania była prelekcja ks. Tomasza Trzaski (kapłan Diecezji Łomżyńskiej; suicydolog i dziennikarz; współtwórca platformy edukacyjno-pomocowej „Życie warte jest rozmowy”, ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie) na temat „Jak rozmawiać z osobą przyznającą się do myśli samobójczych? Jak rozmawiać z osobą po próbie samobójczej?”

Prelegent przedstawił naukowe informacje dotyczące prób samobójczych, wskazując na ich przyczyny, objawy kryzysów, czynniki chroniące, a przede wszystkim rolę Kościoła i duszpasterzy w kontakcie z osobami w kryzysie oraz ich rodzinami. Przypomniał, że „samobójca nie chce umierać, tylko nie ma siły żyć.”

Po prelekcji – zgromadzeni kapelani podzielili się także swoimi refleksami dotyczącymi duszpasterstwa i opieki nad ludźmi po próbach samobójczych. Na zakończenie Biskup Jan Wątroba wyraził wdzięczność księżom kapelanom za trud podejmowanej przez nich posługi. Ustalono także terminy spotkań z chorymi w poszczególnych szpitalach i innych placówkach dla ludzi chorych.