Banner Unia Europejska
Home > Bez kategorii > 2 lata pomocy Diecezji Rzeszowskiej i Caritas dla ofiar wojny na Ukrainie

W związku z 2 latami pomocy dla ofiar wojny na Ukrainie – 24 lutego 2024 r. w siedzibie Caritas Diecezji Rzeszowskiej odbyło się spotkanie z ukraińskimi uchodźcami. Zostało ono przygotowane przez pracowników prowadzonego przez Caritas Centrum Pomocy Uchodźcom i Migrantom. W programie nie zabrakło refleksyjnych wspomnień oraz podziękowań dla Polaków.

Gdy 24 lutego 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę – miliony Polaków otwierało swoje serca, domy i portfele, aby pomagać ofiarom tego ataku. W Diecezji Rzeszowskiej wiele parafii, a także instytucje diecezjalne organizowały pomoc dla obywateli Ukrainy, przyjmując ich do swoich budynków, a także wysyłając transporty humanitarne na przejścia graniczne oraz na Ukrainę.

Kilka dni po wybuchu wojny – w centrali Caritas w Rzeszowie zostało utworzone Centrum Pomocy Kryzysowej, do którego w pierwszych tygodniach wojny przybywało ok. 300 osób dziennie. Przychodzili nie mając niczego, a otrzymywali wszystko, co było potrzebne: trwałą żywność, środki czystości, odzież, lekarstwa.

W biegiem czasu – Centrum Pomocy Kryzysowej zostało przekształcone w profesjonalne Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, w którym pracują zarówno Polacy jak i Ukraińcy. Zmienił się także profil wsparcia, które nie skupia się jedynie na pomocy materialnej, ale jest ukierunkowane na usamodzielnianie obywateli Ukrainy. Narzędziem do tego jest wsparcie psychologiczne, doradztwo zawodowe, kursy języka polskiego, opieka nad dziećmi, pomoc w załatwieniu spraw urzędowych.

O skali działalności Centrum świadczą statystyki z 2023 r.:

  • 2309 uchodźców uczestniczyło w prowadzonych w ramach projektu zajęciach PSS Lite (grupy chóralne, kluby książki, pokazy filmów lub imprezy sportowe i inne aktywności): osób,
  • 378 uchodźców skorzystało z prowadzonej w ramach projektu pomocy psychologicznej,
  • 776 uchodźców otrzymało wsparcie w zakresie zatrudnienia,
  • 344 uchodźców skorzystało z kursów języka polskiego: 344 osób,
  • 306 uchodźców rozpoczęło Indywidualny Plan/Case Management.

W ciągu 2 lat wojny – pomoc od Caritas Diecezji Rzeszowskiej otrzymało łącznie ok. 40.000 uchodźców.

Drugim elementem pomocy dla Ukrainy są transporty z pomocą humanitarną. W ciągu 2 lat wojny Caritas Diecezji Rzeszowskiej wysłała 290 transportów z pomocą (ok. 900 ton). Wśród nich było ponad 3200 paczek przygotowanych przez wiernych z poszczególnych parafii Diecezji Rzeszowskiej.

Mimo że w społeczeństwie nastąpiło pewne przyzwyczajenie do trwającej tuż za wschodnią granicą wojny, a nawet zmęczenie tematem pomocy i spraw ukraińskich, to jednak Polacy mają świadomość, że nam nie wolno zobojętnieć i nie wolno uogólniać wszystkich obywateli Ukrainy, ponieważ za wschodnią granicą ludzie żyją w ciągłym strachu i zagrożeniu. Nawet niedaleko granicy polsko-ukraińskiej spadają bomby, np. we Lwowie!

Bogu niech będą dzięki za wszystkich, którzy w duchu chrześcijańskiego miłosierdzia angażują się w pomoc, a także wspierają w tym dziele Caritas Diecezji Rzeszowskiej.