Banner Unia Europejska
Home > Bez kategorii > Święto Miłosierdzia w Diecezji Rzeszowskiej

Każdy dzień w roku jest dobry, aby dziękować Bogu za Jego miłosierdzie oraz świadczyć je wobec bliźnich. II Niedziela Wielkanocna jest jednak w tym kontekście szczególnym dniem: jest to Święto Miłosierdzia Bożego, które jest równocześnie patronalnym świętem Caritas.

Z tej okazji w parafiach Diecezji Rzeszowskiej organizowane były Msze św. oraz spotkania z udziałem osób, które na co dzień włączają się w pomoc bliźnim w potrzebie. Centralne obchody Święta Miłosierdzia zostały zorganizowane w Wielopolu Skrzyńskim. Wzięły w niej udział delegacje wolontariuszy Caritas oraz osób ubogich z parafii z całego dekanatu wielopolskiego. Najważniejszą częścią świętowania była Msza św., odprawiana przez ks. Piotra Potyrałę – dyrektora Caritas Diecezji Rzeszowskiej oraz ks. Mariusza Siniaka – proboszcza parafii w Wielopolu Skrz. Ks. Piotr Potyrała w kazaniu przytoczył słowa apostołki Bożego miłosierdzia – św. s. Faustyny: „Biedni są ci, którzy nie mają pieniędzy na życie, nie mają domu. Bardzo biedni są ci, którzy są chorzy, cierpiący, ale najbiedniejsi są ci, którzy nie mają Boga.”

Dziękując Parafialnym Zespołom Caritas oraz Szkolnym Kołom Caritas za ich zaangażowanie w pomoc potrzebującym, dyrektor diecezjalnej Caritas zwrócił uwagę na ewangelizacyjny wymiar tej posługi. Mówił: „Gdy dziś różne zarzuty stawia się Kościołowi, to naszą najlepszą odpowiedzią na te zarzuty jest miłosierdzie – pomoc biednym, niepełnosprawnym.”

Po Mszy św. – wolontariusze kierowani przez s. Joannę Smagacz (sekretarz rzeszowskiej Caritas) przekazali delegacjom z całego dekanatu przygotowane przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej paczki z produktami spożywczymi oraz chemią gospodarczą. Następnie ks. Mariusz Siniak zaprosił uczestników spotkania na wspólny obiad, który stał się okazją do miłych rozmów. Wspólne świętowanie zakończyło się odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia.